Tanımı: Homeopati 19. yüzyılın başlarında Alman doktor ve eczacı Samuel Hahnemann tarafından bulunan ve vücudun kendini doğal olarak iyileştirmesine yardım eden bir tedavi sistemidir.

Homeopati sözcük olarak yunanca; Homeos = benzer, Pathos = acı, ızdırap kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Sağlam kişide belli bulgular çıkaran bir madde, aynı bulgulara sahip hasta kişilerde iyileşme sağlar prensibi uygulanır.

Homeopatide amaç vücudun kendi iyileşme mekanizmalarını harekete geçirmek ve böylece vücudu iyileşme sürecine sokmaktır.

Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır/Kullanılmamalıdır?

  • Bağışıklık sistemini güçlendirilmesi ve dengelenmesi gereken her durumda
  • Fiziksel ve duygusal her türlü dengenin bozulduğu durumlarda destek amaçlı yada tedavi amaçlı
  • Ilaç yan etkilerinin azaltılması gereken durumlarda

 

Kimlere Uygulanmalı Kimlere Uygulanmamalıdır?

Herkese uygulanabilir. (Her yaşta insan ve hayvan)

Hangi Tedaviye Destek Amaçlı Kullanılır?

Modern/klasik tıbbi ilaçların kullanıldığı her durumda homeopatik ilaç destek amaçlı, ilaç yan etkilerini azaltmak ve kişinin iyileşme gücünü desteklemek ve tedavi amaçlı kullanılabilir.

Nasıl Uygulanır?

Homeopati tedavisi için hasta ile 1-2 saatlik yapılan bir anamnez sonrası homeopatik hekim kişiye en uygun homeopatik ilacı seçer. Suya karıştırarak yada direkt olarak ağız yolu ile hastaya verilir. Kullanım sıklığı ve şekli tamamen hastaya ve hastalığa bağlıdır. Duruma göre değişiklik gösterir

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Ilaç kullanırken mümkünse kafein, mentol ve kafurun içeren maddeler almamak ve sürmemek gerekir. Homeopatik ilaçların etkisini azaltmakta hatta sonlandırmaktadırlar.

Bu Alanda Doğru Bilenen Yanlışlar Nelerdir?

“Homeopati yan etkisizdir” HAYIR Her tedavide olduğu gibi homeopati tedavisi de doğru uygulandığında hastaya zarar vermez. Kurallarına uygun yapılmaz ise belli süre sonra ilaçların vücutta bazı reaksiyonları görülebilir (homeopatide buna ilaç denemesi denir)

“Homeopati ilacı plasebodur, yani boş ilaçtır” HAYIR. Dünya Sağlık Teşkilat dahil bir çok yayın organı tarafından ve yapılan araştırmalar sonucu homeopatinin plaseboya göre üstün olduğu açıklanmıştır. Ayrıca en etkin olduğu hasta gurubu hayvanlar ve bebeklerdir. Avrupa başta olmak üzere veterinerlikte çok yaygın kullanımı mevcuttur

“Homeopatik tedavi sırasında başka ilaç kullanılamaz” HAYIR Homeopatik tedavi sırasında gerektiği takdirde başka ilaçlar kullanılabilir. Bundan sadece homeopati hekiminizin haberi olması gerekmektedir. Bazı durumlarda kimyasal ilaç kullanımınızı azaltıp size homeopatik bir preparat verebilmektedir. Bazı kimyasal ilaçların kullanımı sırasında da homeopatik ürünlerin kullanımı ve dozu değişmesi gerekmektedir.

“Homeopati bitkisel tedavidir” HAYIR Bitkisel tedavi fitoterapidir Homeopatide ilaç olarak hayvansal, mineral, metal yanında bitkisel kaynaklar da kullanılır. Fakat fitoterapiden farklı olarak bitkilerin kendi değil özleri özel bir işleme tabi tutularak laktoz/sakkaroz tanelerine damlatılarak kullanılır.

“Homeopati her şeyi iyileştirir” HAYIR Homeopatik tedavinin de sınırları vardır. Homeopati vücudun kendi iyileşme mekanizmaları ile çalışır. Eğer iyileşmesi mümkün olmayan bir bozukluk var ise yada bozukluk çok uzun süre vücutta mevcut ise yada bozukluğa sebep olan durum hala devam ediyor ve değiştirilemiyor ise tedavi mümkün olmayabilir. Bu durumu homeopati hekiminizle konuşmanız gerekmektedir.

Bu Yöntemi Uygulayan Kişide Olması Gereken Özellikler (Sertifika, Eğitim vb.) Nelerdir?

T.C Yönetmeliklerine göre Homeopati sadece sağlık bakanlığı tarafından onaylı sertifika almış hekim ve diş hekimi tarafından uygulanabilir.